VALİ MEHMET ÖZGÜN İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ TESİSİMİZİ GEZDİLER

  Bir şehrin kanalizasyon dahil atık sularının nasıl arıtılıp çevreye zararsız hale getirildiğini ilgi ve merakla inceleyen öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemediler.

  VALİ MEHMET ÖZGÜN İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ TESİSİMİZİ GEZDİLER

  Vali Mehmet Özgün İlkokulu Öğrencileri tesisimizi gezdi. İlimizdeki gelişmeleri yerinde inceleyip bilgi almak amacıyla yapılan geziye okulun 3. sınıfları katıldı. Bir şehrin kanalizasyon dahil atık sularının nasıl arıtılıp çevreye zararsız hale getirildiğini ilgi ve merakla inceleyen öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemediler. Belediyemizin tahsis ettiği otobüse heyecanla binen öğrenciler büyük bir merakla sıvı atıkları arıtma tesislerine gittiler.

  Tesis sorumlusu Çevre Mühendisi Alim Çiğdem ve tesis görevlilerince karşılanan öğrencilere tesisle ilgili bilgiler verildi. Burada çeşitli sorular soran öğrenciler merak ve heyecanlarını yenince yine görevli personel eşliğinde tesisin her bölümünü ayrı ayrı gezerek bilgi aldılar.

  Devasa tesis öğrencilerde ciddi heyecana sebep olmuştu. Ancak gezdikçe ve tesisle ilgili bilgiler aldıkça daha sakin incelediler.

  Atık Su Arıtma Tesisine gelen kanalizasyon suları ve atıklarının geldiği alanda burunlarını kapatan öğrenciler arıtma tesisinin son bölümlerine ilerledikçe rahatladılar ve bitiş bölümünden akan suyu görünce ise hayretlerini, şaşkınlıklarını gizleyemediler.

  Bu gezide öğrenciler, evlerde ve iş yerlerinde tuvaletlere ıslak mendil atılmasının sakıncalarını öğrendiler. Çünkü, ıslak mendiller suda ermiyor olduğu gibi kalıyor, zaman zaman da kanalizasyonları tıkıyor. Bir de mutfaklardaki sıvı yağ atıklarının da suda çözülmediğinden kanalizasyonlara dökülmeyip ayrı kaplarda toplanarak dönüşüme verilmesinin gerektiğini öğrendiler. Öğrendikleri bu iki önemli konuyu ise ailelerine ve arkadaşlarına anlatmaya da karar verdiler.

  Öğretmenleri Hüseyin Döken ile çok verimli ve bilgi yüklü bir gezi gerçekleştirmiş olan öğrenciler çok memnun olarak yine belediyenin tahsis ettiği otobüs ile okullarına döndüler.